Мобильная версия сайта |  RSS
 Обратная связь
DrevLit.Ru - ДревЛит - древние рукописи, манускрипты, документы и тексты
   
<<Вернуться назад

I.

Две духовные (в списке) Грамоты Владимирского на Волыни Князя Владимира Васильковича: о предоставлении им, по смерти, всех своих владений двоюродному брату, Луцкому Князю Мстиславу Даниловичу; а супруге своей Княгине Ольге Романовне города Кобрина с людьми и данью, и села Городела с пошлинами.— Писаны около 1286 года.

Первая.

Во имя Отца и Сына и святаго Духа, молитвами святыа Богородица и Приснодевица Марья и святыхъ Ангелъ Се язъ Князь Володимерь, сынъ Василковъ, вноукъ Романовъ, даю землю свою всю и городы, по своемь животе, братоу своемоу Мьстиславоу и столныи свои городъ Володимиръ.

Вторая.

Во имя Отца и Сына и святаго Духа, молитвами святыа Богородица и Приснодевица Марья, святыхъ Ангелъ. Се язъ Князь Володимеръ, сынъ Василковъ, вноукъ Романовъ, пишоу грамотоу. Далъ есмь Княгине своеи, по своемь животе, городъ свои Кобрынь и с людми и з данью; како при мне даяли, тако и по мне ать дають Княгине моеи; иже далъ есмь еи село свое Городелъ и с мытомъ, а людье како то на мя страдале, тако и на Княгиню мою по моемь животе. Аже боудетъ Князю городъ роубити и ни к городоу; а поборомъ и Тотарьщиною ко Князю. А Садовое еи Сомино же далъ есмь Княгине своеи, манастырь свои Апостолы же создахъ и своею силою. А село есмь коупилъ Березовиче оу Рьевича оу Давыдовича Фодорка, а далъ есмь на немь 50 гривенъ коунъ, а 5 локотъ скорлата, да броне дощатые, а тое далъ есмь ко Апостоломъ же. А Княгини моа, по моемь животе, оже восхочеть в чернице пойти, поидеть; аже не восхочеть ити, а како еи любо: мне не воставши смотрить, что кто иметь чинити по моемь животе.

(Перепечатано из С. Г. Г. и Д., т. II, №№ 4 и 5, стр. 7).

(в тексте древнерусские буквенные обозначения чисел заменены на арабские цифры. – прим. расп.)

Еще больше интересных материалов на нашем телеграм-канале ⏳Вперед в прошлое | Документы и факты⏳

Главная страница  | Обратная связь
COPYRIGHT © 2008-2024  All Rights Reserved.