Мобильная версия сайта |  RSS
 Обратная связь
DrevLit.Ru - ДревЛит - древние рукописи, манускрипты, документы и тексты
   
<<Вернуться назад

298

1459—1469 гг. — Данная Федосьи Харитоновой жены Соловецкому монастырю на участки в реках Выге, Шуе и Кеми и на Кильбоострове

Подлинник на пергамене. Печать архиепископа свинцовая круглая на коричневом шелковом шнурке, такая же, как при № 297. ГПБ, собрание актов, карт. 1, № 10а. — Список 1633 г. ЛОИИ, Актовые книги, № 136, л. 51—51 об..

ЛЗАК, XXXV, № 22; Матер. по ист. Карелии, № 19.

Основание датировки: упоминание игумена Ионы.

Се дасть Федосья Харитонова жена по своемъ мужи ХаритонЪ и по своихъ дЪтехъ, по ДементЪи и по ФедорЪ и по Ильи, что купилъ Кирила и его сынъ Харитонъ у Макарьи отчину, и дасть Федосья Харитонова жена участокъ мужа своего Харитона тои купли на Соловки в домъ святаго Спаса и святаго Николы игумену ИвонЪ и всеи братиi. Куде володЪлъ Харитонъ по тои куплЪ в Выгу рЪкЪ у Золотча участокъ и в Шуе рЪкЪ, и въ КемЪ рЪкЪ, и в КЪлбъостровЪ, и по всемъ морьскимъ рЪкамъ до СонЪ рЪки, и по лЪшимь озерамь, и лЪсъ полЪшеи, и лопь, страдомая земля, и ловища, и пожни, тудЪ володЪти игумену ИвонЪ и всеi братiи промежъ Вымолци и пяти родовъ. А кто выиде отчинникъ тои земли, и онъ дасть три рубли, а отчинои володЪе. А кто не выиде отчинникъ тои земли, ино в домь святаго Спаса и святаго Николы и в вЪки. А на то послуси со обЪ половинЪ люди добрыи: Сидоръ староста, ТерентЪи ДорофЪевъ, Сидоръ Конановъ, Яковъ Труфановъ, ГригорЪи Петровъ, Нестеръ Федоровъ.

Еще больше интересных материалов на нашем телеграм-канале ⏳Вперед в прошлое | Документы и факты⏳

Главная страница  | Обратная связь
COPYRIGHT © 2008-2024  All Rights Reserved.