Мобильная версия сайта |  RSS
 Обратная связь
DrevLit.Ru - ДревЛит - древние рукописи, манускрипты, документы и тексты
   
<<Вернуться назад

197

Середина XV в. — Закладная Обросима и Лаврентия Васильевых детей Федору Макарову на село на Лодме с условием раздела села пополам в случае нахождения в нем соли

Подлинник на пергамене и бумаге, скрепленных шнурком из зеленых и розовых ниток и шнурком от печати. Печать Дементия Алексеева такая же, как при № 193. ГПБ, собр. ОЛДП, О. CLXXII а и б. — Список начала XIX в.; после текста: Внизу печать свинцовая. В тетради Лодомской церкви, см. № 163.

АЮБ, II, № 126, I; Лопарев, вып. 3, сс. 182—183; Шахматов, Исследование, № 99; РИБ, XXV, сс. 4—5, № IV.

Основание датировки: печать Дементия Алексеева, см. № 193.

Се я Обросимъ и ЛаврентЪи Васильевы дЪтЪ взяли есмя собЪ у Федора у Макарова дЪсять сороковъ бЪлъ на дЪсять лЪтъ да на три лЪта. А в тЪхъ кунахъ заложили есмя отцину свою, село земли на Лодьми, орамые земли и пож[н]и, по купнои грамоти по Васильеви отца своего, и путики, и тони, и дворъ. А изоидетъ 10 лЪтъ да 3 лЪта, ино Федору свои куны у Обросья и у ЛаврентЪя свои куны взяти, а земли отступится, а грамота отдать купная и закладная. А будетъ Обросиму и ЛаврентЪю не до земли, ино имъ у Федора на тои земли доняти на тои земли 5 сороковъ бЪлъ да два пуза ржи сЪмяннъи, а купная [г]рамота иимъ Федору на ту землю дати. А в людеи иимъ кунъ не имати, а выкупите иимъ та земля своими кунами. А на тъ люди: Иванъ соцкои, Борисъ Левковъ, ОксЪнтЪи пасынокъ, Иванъ Нетесь, О[м]осъ Васильевичь, Ерефа Ермолинъ. В пецати стояли и землю завели сами Обросимъ и ЛаврентЪи Васильевы дЪти. А оцищивати та земля Обросиму и ЛаврентЪю Федору и его дЪтемъ.

А (Отсюда начинается текст на бумаге.) цто есть на бору колодязь солонои, а тъи колодязь Федору и ЛаврентЪю и Обросиму истьцистити, да и цЪрЪнъ наставите, да пытати варить [230] по досугу. А будетъ в росоли прокъ, а иметь быти, дасть богъ, соль, ино Федору у Обросима и у ЛаврентЪя и до сроку своихъ кунъ взяти половина, 5 сороковъ бЪлъ, а земли половини ступится цистъ, безъ брани. А половиною земли по записи владЪти Федору другою до срока 10 лЪтъ. А на тъ послухи ти же, кои в закладнои имены лежать грамоти. А пытати цистити и варити иимъ по досугу в тЪ лЪты в десять лЪтъ, какъ могя.

Еще больше интересных материалов на нашем телеграм-канале ⏳Вперед в прошлое | Документы и факты⏳

Главная страница  | Обратная связь
COPYRIGHT © 2008-2024  All Rights Reserved.